Фотография: Pexels.com
С увеличаването на свещичките на тортата, всички започваме да се притесняваме как точно ще ни се отрази остаряването не само на здравословно ниво, но и по бръчките по лицето ни. Оказва се, че този процес се случва рязко в два етапа от живота ни.
Учени от Станфордския университет и Технологичния университет Нанянг в Сингапур са установили, че човешкото стареене не протича по постепенен, линеен начин. По-скоро повечето от изследваните от тях молекули показват ускорени, нелинейни промени на възраст 44 и 60 години.
Те са проследили 108 участници на възраст между 25 и 75 г. в продължение на няколко години, за да наблюдават промените в молекулите на участниците - РНК, протеини и микробиомите им. И вследствие на проучванията виждат, че способността за метаболизиране на кофеина забележимо намалява - първо около 40-годишна възраст и още веднъж около 60-годишна възраст. "Компонентите, участващи в метаболизирането на алкохола, също намаляват, особено около 40-годишна възраст", каза Майкъл Снайдър, ръководител на катедрата по генетика в Станфорд и автор на изследването.
"И при двете възрастови групи са настъпили промени в протеините, които държат тъканите заедно, което вероятно помага да се обяснят промените в кожата, мускулите и сърдечносъдовата система", добавя той.
Рисковете от болести също нарастват по-бързо, особено след 60-годишна възраст. Това важи особено за сърдечносъдови заболявания, проблеми с бъбреците и диабет тип 2.
Учените са категорични, че откриването на подобни модели може да помогне за диагностицирането и превенцията на болести и да идентифицира "клинично приложими маркери", които могат да се използват за подобряване на управлението на здравните грижи и благосъстоянието на застаряващото население.