Фотография: PR, YSL
Съществуват доста интересни и донякъде парадоксални факти за най-популярния флакон в козметичния несесер – онзи, който позволява на жените винаги да бъдат различни и себе си едновременно. Според Попи Кинг (австралийският аналог на Елизабет Арден) червилото е единственият елемент от грима, който има способността да трансформира излъчването и цялото ни лице. Не само визията, но и усещанията. Другите грим продукти коригират, прикриват или подобряват, но червилото е това, което може да ни накара да се чувстваме сякаш с лекота ще завладеем света.
ЕФЕКТЪТ НА ЧЕРВИЛО
През 1998 г. икономистът Джулиет Шор открива "ефекта на червилото". Тя забеляза, че по време на икономически кризи жените започват да купуват луксозни червила по-често от дрехи или домакински уреди. "Те купуват надежда в тубичка червило", пише Джулиет в книгата The Overpaid American. Учените все още наричат ефекта на червилото потребителски модел, който следваме, когато не можем да си позволим големи покупки и заглушаваме болката от личните финансови драми, купувайки нещо по-достъпно. Психолозите наричат това "малък лукс с голям ефект": една жена може да си позволи червило дори на ръба на фалита. Такава "терапия" може да се окаже червило в универсален нюанс и формула, с хубав златен калъф, който винаги е приятно да носите в чантата си, докато подхранва добре, оставяйки благороден сатенен завършек.
ПОДГОТОВКА ЗА ПЕРФЕКТЕН ЦВЯТ
Хиалуроновата киселина е от главните агенти във формулата за красиви устни – благодарение на овлажняващите ù свойства получаваме плътно кадифено покритие, което се усеща като суфле върху устните. Маслата са един от трите ключови елемента в червилото, заедно с восъците и пигмента. Те добавят влага, подобряват блясъка и омекотяват. Масло от жожоба, кокосово масло и витамин Е имат и подхранващи свойства. Благодарение на маслата червилото се плъзга без проблем по устните и ги поддържа хидратирани дълги часове наред.
ИСТОРИЧЕСКИ НЕБИВАЛИЦИ
През 1770 г. Великобритания приема "най-античервилото" закон в човешката история. Решението на парламента било следното – ако се окаже, че една жена е използвала червило преди брака, бракът ù се счита за невалиден. Причината била, че с червило тя изглеждала по-красива, отколкото била в действителност, а това се приемало за вид магьосничество. 150 години по-късно нещата все още не се променяли много. Първоначално здравният съвет на Ню Йорк искал да забрани червилото поради опасения, че мъжете могат да се отровят с него, докато се целуват. След това в щата Канзас имало опит да бъде въведен закон, забраняващ на жените под 44 години да носят червило, защото създавало "фалшиво впечатление" за възрастта.
ЧЕРВИЛОТО И ПРАВАТА НА ЖЕНИТЕ
В началото на миналия век червеното червило се смятало за неприлично и дори вулгарно. Било възприемано като знак за достъпност, за "леко поведение". Промяната носят суфражетките и Елизабет Арден, тогава млада предприемачка в индустрията за красота. През 1912 г. Арден лично раздава гилзи с червено червило на участниците в марша за правата на жените на Пето авеню в Ню Йорк. Посланието било следното – тъй като мъжете приемали червеното червило за признак на женска разпуснатост, по този начин жените отговаряли, че не се интересуват от мнението им. Били готови да се борят за правото си на глас и срещу дискриминацията в икономическия сектор.
ВНИМАНИЕ ЗА 8 СЕКУНДИ
На червилото са посветени десетки научни изследвания. Благодарение на многобройни експерименти (например на учени от университета в Манчестър) вече знаем, че мъжете обичат да гледат червеното червило върху устните на жените и го правят в продължение на 8 секунди. А розови устни съзерцават за около 6 секунди, докато устни без червило само за около 2 секунди. Според френски учени сервитьорките, които носят червено червило, получават средно 3 пъти повече бакшиши от колежките си, избрали различен нюанс за устните си.
БОНУС СЪВЕТ
Изглежда невъзможно да премахнете петно от червило от бяла риза, но не е така. Ще изчезне без следа, ако го обработите с разтвор на спирт и вода (50:50), оставете за 10 минути и попийте със суха кърпа.