Фотография: Profimedia
Поп звездата Кейти Пери и още пет вдъхновяващи жени влязоха в историята, след като осъществиха първия в света комерсиален суборбитален космически полет с изцяло женски екипаж. Полетът, организиран от компанията на Джеф Безос - Blue Origin, се състоя вера от платформа в Западен Тексас.
18-метровата ракета "Ню Шепърд" отведе шестте жени на 100 километра надморска височина – точно до така наречената линия на Карман, считана за официалната граница на Космоса. Полетът продължи едва 11 минути, но беляза цяла ера в историята на космическите изследвания и женското присъствие в тях.
Сред участничките в мисията освен певицата Кейти Пери, бяха още журналистката, по-позната като годеница на милиардера Джеф Безос -Лорън Санчес, режисьорката Кериан Флин, телевизионната водеща Гейл Кинг, Айша Боу – бивш учен от НАСА и Аманда Нгуен – активистка за човешки права.
Полетът беше изпълнен с емоционални моменти. Пери, която занесе маргаритка в капсулата в чест на дъщеря си Дейзи, не скри чувствата си:
"Много обичам моята Дейзи," каза тя със сълзи в очите, а след кацането целуна Земята в знак на благодарност. "Толкова съм благодарна, че представлявам безстрашните жени в моето семейство – комбинация от майка ми, от сестра ми и, разбира се, и нещо от дъщеря ми," допълни тя.
В капсулата Пери е изпълнила легендарната песен "What A Wonderful World" на Луис Армстронг – символичен избор, който озвучи една поетична среща между човека и безкрая. Освен маргаритката, тя занесе в Космоса и 300 гривнички, които ще бъдат подарени на деца. "Изпълнявала съм тази песен преди, но не предполагах, че някой ден ще я запея в космоса", сподели Кейти след приземяването. "Тук не става дума за мен и моите песни. Това беше за всички нас – за жените, които отвоюват пространство – буквално и преносно. За красотата на света, който виждаме отгоре, и необходимостта да го обичаме и пазим."
Когато ракетата се върна на Земята, Кейти направи нещо символично – целуна земята и вдигна към небето малка маргаритка. Това веднага предизвика доста шеги, тъй като пътешествието на дамите бе едва 11 минути.
Символиката на този полет не може да бъде пренебрегната – това е едва вторият изцяло женски екипаж в историята на космонавтиката след емблематичния полет на Валентина Терешкова през 1963 г. Но за разлика от нея, този полет бе част от новата вълна на космически туризъм, организиран от частния сектор.
Това е единадесетият успешен полет с пасажери за Blue Origin, но първият с толкова ясно изразено социално и културно послание.