Всички лица на красотата

Познатите, непознатите, изненадващите и най-вече – актуалните.

29 декември 2024

Фотография: Yuliana Baron
Гардероб: Radapola

Когато през 2013 г. Венета Кръстева печели титлата "Мис Вселена България", тя категорично не очаква, че конкурсите за красота ще се превърнат не само в тема за разговор и повод за гордост, но и в съвсем целенасочен професионален път.

Сега именно Венета е човекът, който отговаря за конкурсите "Мис Свят" и "Мис Вселена" на локално ниво и всяка година подготвя, изпраща и подкрепя по всяка стъпка от пътя най-красивите българи и българки. Казваме "красиви", но както предстои да стане ясно от разговора ни в следващите редове, концепцията за красотата се е променила страшно много с течение на времето и отдавна не започва и не приключва с външния вид. Именно за нея, за трудния, трънлив, но осеян с прекрасни моменти живот под светлината на прожекторите, за короните и отговорностите, които идват с тях, говорим с Венета, Михаел Ситев, Галина Стефанова и Вероника Михайлова.

ВЕНЕТА КРЪСТЕВА

Променила ли се е много съвременната дефиниция за красота? Наистина ли вече се движи отвътре навън?

Във време, в което всеки би могъл да изглежда по начина, по който желае, дефиницията за красота, която съвремието, наложи според мен е приемственост – да си различен, самоуверен, успешен, човечен и красив, но именно отвътре навън. Схващанията за визуални несъвършенства в миналото се прекатегоризираха, преминаха в графата "предразсъдък" и са с нова дефиниция – "преимущества", с които се гордеем. Красотата е субективно понятие и се крие в очите на съзерцателя, а не в обекта на съзерцанието. Вкусовете и предпочитанията са разнообразни. Но определено общоприетите параметри и схващания за красота от едно време (визирам ръст, строен силует, симетрия) се размиват все повече. В днешно време определящо е дали се чувстваш красив и притежаваш самочувствие повече от това как изглеждаш визуално, за да получиш приемственост и възхищение от масата. Дори да бъда заклеймена като жена с предразсъдъци или с по-старомодно и консервативно мислене, за мен красотата е всеобхватно понятие и е неизменчиво в годините. Моята дефиниция за красота е в добродетелите и нетленната красота да си начетен, ерудиран, културно осведомен, великодушен, природно интелигентен, отговорен и сърцат, а физическите дадености, разбира се, са допълнение и бонус, които допълват картината и ù придават завършеност.

А конкурсите за красота?

При световните форуми и конкурси за красота визуалните преимущества отдавна не са достатъчни. На първо място се лансират и излъчват за победителки жени с ораторско умение, богата култура и отговорно поведение пред обществеността. Чак след това са качествата като чар, харизма, обаяние и прочие. В последните години външният вид не е определящ, не е "по калъп" и няма определени параметри. Може би единственият обединяващ критерий и търсено качество, което наистина всички победителки е нужно да притежават, независимо от визията си, е самочувствие и увереност.

Продължават ли да съществуват погрешни схващания?

Предразсъдъци е имало и винаги ще има, особено около състезания за красота и красиви жени.

Кой е най-големият стереотип?

90-60-90.

Как всъщност започна този професионален път за теб? Имаше ли план в тази посока, или беше по-скоро щастливо стечение на обстоятелствата?

Първоначално бе непланирано, случайно стечение на обстоятелствата, впоследствие се превърна в осъзнат избор, трънлив път, по който да вървя, и кауза, за която да се боря и на която да се отдам напълно. И за да е най-смислено и сладко реализирането на стремежите ми, избрах да извървя пътя от най-ниското стъпало до най-високото, сама. Без протекция, по трудния начин, с лабиринти. И, да, доволна съм от направения избор, защото кали волята ми, извая ми стабилен гръбнак и ме изгради като личност.

Какви качества трябва да притежава перфектният претендент? Кое го прави интересен за публиката и журито?

Увереност и сърце. Победителките на "Мис Свят" и "Мис Вселена" оставят сърцето си на сцената. Раздават се и получават всенародната обич и симпатия, това е съкровен, интимен и взаимен процес. Публиката се пленява от неподправеното и естествено поведение и надушва фалша.

С титлата обаче идват и отговорностите.

Затова титлата е за избрани, не е за плещите на всеки.

Колко тежка може да бъде короната?

Короната има тежест, защото пътят до нея е труден и дълъг, изпълен с лишения и изпитания. Короната носи история, ценности и през годините е преминала различни метаморфози. За короната трябва да се бориш и изправиш срещу най-добрите държавни конкуренти в целия свят. Короната е за малцина. Затова и притежанието ù, освен наслада и личен катарзис, носи отговорност и преди всичко дълг и ангажираност към структурата – дори и след мандата ти. Неслучайно казват, че бивш президент и Мис няма. Мандатът на короната може да трае година, но титлата и признанието за най-красива българка пред света се носи до живот.

През какви етапи преминава подготовката на кандидатите?

Усилени. (Смее се.) Физическа, ментална, образователна. Репетиции, сценични участия, модни ангажименти, ежедневни занимания в подкрепа на социално слаби, хора и животни в неравностойно положение. Със сигурност форматите за красота не са подходящи за по-мудни и прозаични хора. Както и за тези, които приемат славата като свръхценност, а не каузите, стоящи зад нея.

Какъв е правилният начин за справянето с колебанието и несигурността, ако се появят и заплашат да изместят увереността?

Различни са похватите за справяне с несигурността. Някои хора намират сили в себе си, други се опират на близки хора, търсейки подкрепа и одобрение. Някои преодоляват сценичната треска с опит, други я изпитват цял живот. И това не им пречи да са брилянтни сценични артисти и говорители.

Мислиш ли, че има какво да се желае от нас колективно като подкрепа по отношение на успехите ни на международните издания на конкурсите? Защото имаме такива.

Това е дълбока и обширна тема. Националната подкрепа от обществеността и материалната (и не само) подкрепа от страна на държавата е ключов фактор и от огромно значение за българските претенденти за световните титли на "Мис Свят" и "Мис Вселена". Липсата на такава прави впечатление пред света и оказва своето негативно влияние. Но пък за сметка на липсата на обединеност и подкрепа, се прославяме с хейтърско и пасивно-агресивно поведение като зрители. Затова и не можем да се похвалим с челни успехи по конкурси за красота, чиито победители се избират главно чрез зрителско гласуване и подкрепа. Народопсихологията и националният характер на дадена нация имат огромна роля. Но въпреки ситуацията и неразборията в държавата, в която живеем, и страната, която представляваме пред света, не губя надежда и вярвам, че бихме могли да постигнем успех. Напук на геополитическия фактор. Защото съм мечтател. Боря се и въпреки паденията и трудностите, не се отказвам от идеята и каузата България да я има, да участва и да съществува като държава – членка на най-големите състезания за красота. Към момента за мен е достатъчна лична победа, че нашите представители успяват да развеят българското знаме на най-големите форуми и сцени за красота по света, защото аз съм повярвала в тях. И те вярват в себе си. Това е достатъчно. И вярвам, че рано или късно ще постигнем успех. Напук на всичко. Заради самите нас.

На какво учи състезателният елемент?

Учи и шлифова. Да не се отказваш. Учи, че животът е борба.

Има ли нещо, на което целият път и възможността да видиш двете страни на нещата са те научили самата теб?

Разбира се, опитът е единственият начин да научиш и да разбереш. Сцената и славата са увлекателни и примамливи. Особено отпред, от страната на прожекторите и аплаузите. Властта е примамлива за кукловодите и структурите в сянка. Именно в подобна среда човек има възможността да отсее истинските ценности и житейски блага, изхождайки от личния си опит и преживявания. Тогава разбираш, че неимоверното щастие всъщност е в ежедневните малки радости. В близките и приятелите, с които можеш да споделиш достижения, успехи или тревоги. В помощта към ближния и индивида, в нужда, която носи истинско удовлетворение и е вдъхновяваща. Славата и властта не са за всеки и вярвам, че трябва да се използват по предназначение – в помощ и в полза на масите. Всичко останало е парвенющина, снобизъм и безнравственост.

Ще бъде банално да попитаме директно, но в момента какво е отношението към твърдението, че красотата може да спаси света?

Разбира се, че красотата ще спаси света! Красотата е в поезията, в художественото изкуство, красотата е в танца, в историческите артефакти, които светът пази и съхранява и чрез които можем да опознаем произхода си. Целият културен сектор. Красотата е в чисто човешките взаимоотношения, романтиката и любовта. Красотата е в ценностите и традициите на предците ни. Красотата е в ценността и примера, който ще дадем на поколението след нас.

МИХАИЛ СИТЕВ

Михаил Ситев е новият Мистър Свят България 2024. Родом от град Пловдив, той е бивш военен, с две мисии зад граница в Афганистан. Музиката е негово хоби и голяма страст, а най-важната цел в живота – изграждането на здраво и щастливо семейство, за което мечтае силно.


Как се подготвяш за конкурс?

Като цяло тренирам 6 дни в седмицата, спазвам хранителен режим. Старая се да изглеждам добре.

Имал си две мисии в Афганистан. На какво те научи военният опит и как изобщо реши да поемеш в тази посока?

В армията постъпих, след като завърших училище, понеже нямах средства. Баща ми е алкохолик, а майка ми почина малко след това. Видях, че набират войници за Афганистан, и реших да опитам. Това решение промени живота ми. Научи ме никога да не се отказвам и да продължавам напред!

Какво е общото между модата и армията? Кое предпочиташ?

Общото е дисциплината. В модата също има дисциплина – трябва да се спазва точен час, поведение, да изглеждаш добре. А на въпроса кое предпочитам от двете – и двете. Армията ме е изградила като човек. Всичко, което съм постигнал, е благодарение на военните. В модата пък се срещаш с красиви хора, различни култури, обикаляш цял свят. Така че двете вървят ръка за ръка в моя живот.

Свириш на няколко музикални инструмента – цигулка, китара и пиано. Искал ли си да се реализираш професионално в музиката?

Да, като малък съм свирил на китара, после на пиано, а сега свиря на цигулка. Но независимо на какъв инструмент свириш, всичко се забравя, даже и нотите. Използвам я, за да развивам ума си.

Казваш, че мечтаеш за здраво и щастливо семейство. Как изглежда идеалното семейство за теб?

За мен в здравото семейство жената трябва да стои до мъжа като истинска жена, да го подкрепя, да го бута напред да се развива и да постигат заедно.

 

ВЕРОНИКА СТЕФАНОВА

Вероника се развива в сферата на модата, но има свой собствен бизнес и преди броени месеци завърши третото си висше образование, дипломирайки се като магистър по икономика. Мис Свят България е омъжена и има две момиченца, които подкрепя и обича безусловно.

Как реши да се явиш на конкурса "Мис България" и вярваше ли, че ще спечелиш?

Имах нужда от промяна в живота си и почувствах, че това е правилният момент да направя нещо значимо за себе си. Много исках да спечеля, защото от дете мечтаех да гледам конкурса "Мис Свят" на живо, но никога не съм предполагала, че ще имам възможността да участвам в него. Беше един от най-вълнуващите мигове в живота ми.

Позитиви или негативи ти донесе спечелването на короната?

Най-красивите моменти в живота ми се случиха именно след този успех. Той допринесе изключително много и за кариерата ми на модел – вече седем години участвам на модните седмици по цял свят. В чужбина ценят много представителките на "Мис Свят" и "Мис Вселена".

Майка си на две момиченца. Искаш ли те да тръгнат по твоя път, или ги виждаш в друга сфера?

Да, майка съм на две прекрасни момиченца – Анжела и Анабел, те са моята гордост и моето най-голямо щастие. Най-важното за мен е да бъдат щастливи и да следват собствените си мечти, независимо от сферата, която изберат. За мен е важно да се развиват в това, което ги прави щастливи и удовлетворени.

Имаш и свой бизнес.

Имам верига салони за красота. За мен е истинска радост да наблюдавам как се грижим за визията на жените и как те излизат с усмивка и увереност. Един от салоните е създаден като нощен бар за красота, жените могат да се събират като компания и вместо да отидат в ресторант или клуб, да слушат музика, да вечерят и едновременно с това да се наслаждават на процедури и релакс.

Продължаваш да надграждаш и образованието си.

Винаги съм вярвала, че образованието е основополагащо за всяка жена – то не само дава знания и умения, но също така изгражда самочувствие и начина, по който тя се възприема в обществото. Живеем във времена, в които красотата може да бъде плюс, но това, което наистина помага на човек да се справя с предизвикателствата на живота, са неговите интелектуални способности. Убедена съм, че успешната кариера и пълноценният живот се основават на комбинация от знания, постоянство и увереност в собствените сили.

ГАЛИНА МИХАЙЛОВА

Галина се развива като професионален тенисист и получава предложение да учи със спортна стипендия в Щатите, но остава в Европа, за да учи "Политика и международни отношения” в Лондон. През 2016 г. печели титлата "Мис Свят България", а в момента се развива в IT сектора и има свой бизнес.

Галина, ти си професионален състезател по тенис. Какво те накара да се насочиш към конкурс за красота?

От една страна, "Мис Свят" е най-големият и най-стар конкурс за красота, но също така и международен форум за представяне на световно значими каузи пред широка аудитория. Да бъда Мис Свят България за мен бе нещо отвъд модата и красотата – беше възможност да представя пред многомилионна публика важна за мен и за страната ми кауза – информираността и превенцията на трафика на хора. В рамките на годината, в която бях представител на страната си, успях да организирам международен форум с висококвалифицирани специалисти в тази сфера и с общи усилия да достигнем до много хора. Надявам се, че сме допринесли за по-голяма гласност на проблема.

Имало ли е момент, в който си искала да се откажеш?

Категорично не. Имам доста загубени "битки" и в личен, и в професионален план, но това никога не ме е отказвало от нещата, за които мечтая.

В една година ставаш Мис Свят България, а брат ти се класира за конкурса Мистър Свят. По-лесно ли е, когато имаш толкова близък човек в бранша?

Брат ми има много хубав стил и вкус за обличане. Понякога навярно му е досадно, но редовно се допитвам до неговото мнение, особено когато трябва да посетя някакво значимо събитие. Банално, но "стилът, това е човекът" е валидно във всяко едно отношение.

На какво искаш да научиш дъщеря си?

Мисля, че тя учи мен повече, отколкото аз нея на този етап. Дете на амбициозни родители съм и се надявам, че ще съумея да предам тази дисциплина, отдаденост, подкрепа и огромна обич, които съм получила от тях. Най-много от всичко искам да бъде щастлива и да не я интересува какво мислят другите.

Спорт, политическо образование, мода. Към коя от всички сфери си насочила професионалния си живот в момента?

Отдавна приключих с професионалния спорт. С удоволствие приемам ангажименти, свързани с модата, но по-скоро ми е хоби. В университетските си години в Лондон бях активен доброволец на консервативната партия. От много години се развивам в корпоративната сфера. Понастоящем работя като IT мениджър проекти в голяма международна фирма за киберсигурност, след като в продължение на много години организирах събития в цял свят. Съосновател съм и на фирма за събития с още двама мои приятели. Мечта ми е да разрастваме този бизнес и евентуално да се превърне в мое основно занимание.

X