Как да се справите с мазната косата

Експертите дават насоки какви може да са причините и как да ги коригирате.

Ася Иванова
Ася Иванова 09 април 2025

Фотография: Instagram; Pexels.com

Мазната коса е проблем, който засяга много хора, а понякога дори след като сте я измили, тя продължава да изглежда на клечки. Ако се припознавате в това описание, може би се чудите каква точно е причината и как да се справите с този неприятен ефект. Освен очевидната нужда да измиете косата, мазната коса може да се появи заради различни фактори – от начина, по който я миете, до продуктите, които използвате, и дори до начина на живот.

За да ви помогнем да разберете какво се крие зад този проблем, се допитахме до експертите (дерматолози, основател на марка за коса и фризьор), които споделиха своите трикове за справяне с това състояние. Ето какви са основните причини и решения за по-свежа и чиста коса.

1. Честотата на миене на косата

Честотата, с която миете косата си, може да е сред основните причини за нейното омазняване. Според Американската академия по дерматология, хората с мазна коса трябва да я мият веднъж на ден. Въпреки това, прекомерното миене може да има обратен ефект, тъй като изсушава скалпа и стимулира производството на себум. Ако забележите, че косата ви е още мазна след измиване, колкото и нелогично да ви звучи, се опитайте да я миете по-рядко.

2. Внимавайте с маслата в шампоаните

Естествените шампоани с масла като кокосово или арганово може да оставят натрупвания и да създадат мазен вид. Вместо тях, опитайте шампоан с масла като розмарин, алое вера или масло от чаено дърво – те ще хидратират без да товарят косъма.

3. Използвайте шампоан без сулфати

Сулфатите в шампоаните могат да причинят прекомерно омазняване. Те изсушават косата, а скалпът започва да компенсира със свръхпроизводство на мазнини. Шампоаните без сулфати са по-мек вариант и са подходящи за чувствителен скалп.

4. Комбинирайте шампоан и балсам

Не винаги е добра идея да използвате шампоан и балсам от един тип, особено ако балсамът е твърде тежък. Съветът е да използвате овлажняващ шампоан с по-лек балсам, за да избегнете натрупвания и мазния вид.

грижа за косата

5. Маски за коса и хидратация

Ако косата ви е суха в краищата, но мазна в корените, използването на маска за коса може да помогне. Вместо да използвате тежки балсами, които омазняват, опитайте с леки хидратиращи маски, които ще добавят влага без да претоварват косата.

6. Изплаквайте добре

Ако не изплакнете добре шампоаните и балсамите, остатъците могат да причинят мазен вид на косата. Удължете времето на изплакване, за да се уверите, че няма остатъци, които да утежняват кичурите.

7. Продукти за грижа за скалпа

Грижата за скалпа е също толкова важна. Избягвайте продукти със силикон, които могат да запушат порите. Вместо това, използвайте продукти, които помагат за балансиране на скалпа и премахване на натрупвания.

8. Избистрящ шампоан

Ако редовно използвате стилизиращи продукти или сух шампоан, в много възможно да се натрупват остатъци. Използвайте избистрящ шампоан веднъж седмично, за да премахнете тези натрупвания и да предотвратите мазния ефект.

9. Намалете прекомерното четкане

Всички знаем за максимата, че красивата коса е красива, защото се разресва по 100 пъти вечер. Това обаче не важи за мазната такава. Напротив! Прекаленото разресване разпространява мазнината по цялата коса. Използвайте четка внимателно и избягвайте прекомерното стилизиране с продукти на основата на восък.

10. Преразгледайте навиците си в начина на живот

Начинът ни на живот е изключително важен за нашата визия. И колкото и да се чудите защо даден скъп крем или шампоан не вършат работа, то това може да се дължи на нашите навици. Неща, които дори не осъзнавате, може да допринасят за мазната коса. Чистите четки и кърпи, както и редовното миене на косата след тренировка, ще помогнат да намалите омазняването. И не забравяйте, не докосвайте косата си прекалено често през деня, за да избегнете прехвърляне на мазнини от ръцете върху кичурите.

Ако след всички тези стъпки все още не можете да се справите с мазната коса, може би е време да консултирате дерматолог. Някои здравословни проблеми като себореен дерматит или хормонален дисбаланс могат да бъдат основна причина за омазняването на косата.

НАЙ-НОВО ОТ GRAZIA