Какво толкова пък има в авокадото, че постоянно се пише и говори за него и всеки по цял свят го включва в менюто си? ОК, нека преговорим.
- Омега-3 в авокадото намалява лошия холестерол в кръвта и повишава нивото на добрия с 11%, като по този начин намалява риска от артрити и подобрява мозъчната функция. Дори предотвратява развитието на злокачествени тумори.
- Пулпата на авокадото съдържа големи количества мастно-разтворими витамини А и Е. Те предпазват организма ни от оксидативния стрес, като така предотвратяват стареенето на клетките.
- Авокадото съдържа голямо количество калий, което помага за нормалната сърдечна функция, стабилизира кръвното налягане и поддържа водно-солевия баланс. Авокадото помага с извеждането на излишната течност от бъбреците.
- Витамин С в авокадото допринася за синтеза на колаген и еластин, мастни киселини и омега-9 – полезни за обновяването и хидратацията на епидермалните клетки, а витамин Е предотвратява стареенето на кожата. Затова е толкова подходящо за приготвянето на домашни маски за лице и за коса.
- Когато избирате авокадо, внимавайте то да бъде с омекнала кора на допир, а за съхранение избирайте твърдо на допир. Авокадото трябва да се съхранява в хладилник, така по-добре се запазват полезните му свойства. След нарязване трябва да се консумира в рамките на деня.
- Едно авокадо на ден е напълно достатъчно, за да осигурите полезните хранителни вещества за организма. Най-добре е да го разделите на части – следобед и за ранната си вечеря. Тъй като е висококалорично, не трябва да надвишавате едно авокадо на ден. Топлинната обработка значително намалява съдържанието на ненаситените мастни киселини.