Често си говорим за здравословното хранене, но истината е, че понякога просто е ужасно трудно да координираме желанията си с практикуването му. Все пак съществуват няколко начина да направим менюто си по-healthy, без да се отказваме от нещата, които всъщност обичаме.
Ето какво да направим...
Намалете количеството мазнини, захар и сол. Използвайте половината от количеството, което слагате по принцип - това е основното правило за мазнините. При захарта се придържайте до 1/3 от традиционния обем и добавете подправки като ванилия, канела, карамфил или индийско орехче, за да подсилите сладостта. Не е добре да прекалявате и със солта - намалете наполовина или изключете напълно.
Направете здравословна замяна. Вместо обикнвените макаронени изделия, потърсете техните пълнозърнести варианти. Възможностите при млякото са такива без мазнини вместо пълномаслено, което ще спести повече от 60 калории на 200 мл. При месото е добре да регулирате съотношението с гарнитурата така, че да натрупвате повече витамини, минерали и фибри, а не калории и мазнини.
Елиминирайте или намалете някои съставки. Говорим за сметаната и глазурите, които са особено богати на вредни съставки. Същото важи и за различните добавки. Използвайте пресни краставици вместо кисели, чери домати вместо маслини, растителни мазнини вместо масло или майонеза. Заменете сладката и желетата с пресни плодове.
Променете техниките си на готвене. В графа "здравословни" влизат задушаването, печенето, сотирането и приготвянето на пара. Ако в дадена рецепта все пак се споменава пържене, пробвайте да го направите с малко вино или зеленчуков бульон. Незалепващите тигани са вашето нещо, защото така няма да има нужда от излишно количество мазнина.
Намалете размера на порцията. Трудно е, когато не ги приготвяте вие и особено трудно, когато сте наистина гладни. Бъдете внимателни, в това се крие тайната на всяко здравословно хранене.