Фотография: PR
Френският художник Жорж Брак (1882– 1963) обичал да казва: "Вазата придава форма на празнотата, а музиката – на тишината", и това признание сякаш описва вълшебния характер на имението Bois des Moutiers, намиращо се над бреговете на Нормандия. От май вратите на прочутата къща и градина на семейство Мале, събирали през десетилетията Вирджиния Улф, Пабло Пикасо и Клод Дебюси, отварят благодарение на обновлението, организирано от новите собственици – Софи и Жером Сейду.
89-годишният дядо на актрисата Леа Сейду закупил просторното имение, след като съпругата му се влюбила в градината и гледката към океана. След четиригодишна реновация и дългосрочна инвестиция в поддържането на основната сграда и парка фамилия Сейду си заслужи адмирациите от страна на наследниците на създателя на перлата на Френския север – Мале, и жителите на Варанжевил-сюр-Мер.
ИСТОРИЯТА
Bois des Moutiers е пример за уникално партньорство на световноизвестния британски архитект сър Едуин Лутиенс (1869–1944) и прочутата дизайнерка на градински и паркови пространства Гертруд Джекил, които били поканени от Гийом и Аделаида Мале да построят къщата на мечтите им. Когато поема проекта от собствениците на просторното имение, Лутиенс е едва 29-годишен. Проектира не само къщата, но и мебелите, които са били запазени в добро състояние от предишните собственици.
Почитател на мащабните пространства, Лутиенс скицира големи стаи с високи тавани и една музикална стая, която напомня формата на музикален лист с петолиние. Младата двойка Мале, която имала около себе си кръг прочути приятели, сред които Марсел Пруст, продължила традицията на ежемесечни срещи с дискусии за изкуство и култура. Според архивите на дома къщата се превръща в културен епицентър, посещаван от прочути личности като Василий Кандински, Хуан Миро и Пит Мондриан. Британският писател Хю Джонсън я нарича "градината на Съсекс, разположена на френското крайбрежие", а Клод Моне е рисувал в продължение на четири години (докато живее в района) морето от близките скали, на което сякаш е кацнало имението. Уви, в периода на нацистката атака над Франция имението попада в ръцете на военното командване на Хитлер, но след оттеглянето им семейство Мале си връщат собствеността на семейната перла, която през 2019-а е продадена за рекордна сума на настоящите собственици – семейство Сейду. В настоящия момент имението е обявено за исторически паметник на Франция, а до 22 ноември може да се посети след предварителна регистрация и 25 евро входна такса.
ЖИВОТ КАТО НА КИНО
Многобройните наследници на Гийом Мале не успяват да се справят с поддръжката на голямото имение и години наред търсят достоен продължител на традицията на споделяне на красотата, заложена в изграждането на Bois des Moutiers. 89-годишният продуцент Жером Сейду, който има сложни отношения с бащата на Леа Сейду – Анри, в интервю за вестник Le Monde признава, че въпреки че финансовото му състояние наброява над 1.9 милиарда евро, не е сигурен кое от петте му деца ще наследи богатството му. Засега разчита само на съпругата си Софи, която е най-довереното му лице и основната причина той да инвестира голяма сума не само в купуването на перлата на Северна Франция, но и инвестицията в реставрирането ù.
Обсебен от красотата на севера и океана, Жером дори взима решение един от актуалните му филми като продуцент (собственик е на френската филмова компания ПАТЕ) – новата версия на "Тримата мускетари", да се снима в град, намиращ се в относителна близост до Варанжевил-сюр-Мер – историческия център Сен Мало. Приказният пейзаж, пленявал не един или двама интелектуалци, и силата на приливите и отливите в района са привлекли и френския художник Жорж Брак, който е направил витражите в църквата на селцето. След като умира в Париж през 1963 година, по изричното негово настояване, Брак е погребан в църквата "Свети Валери", построена през XII век. Същата църква, която през 1882 година в продължение на месеци рисува и Клод Моне, вдъхновен от красотата на района.